Folders |
2017 Results - SIUE Gateway Outdoor InvitationalPublished by
Results: TRXC Timing Licensed to TRXC Timing, LLC. - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/8/2017 06:38 PM
SIUe Gateway Invite - 4/8/2017
Seeding and Results bv: TRXC Timing
Edwardsville, IL
Results
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
1 Bailey, Kimberley SR Lincoln 11.56 12.01 2.3 5
2 Cauldwell, Diana JR Lincoln 11.82 12.34 2.3 3
3 Byrd, Nichyria SO S.I.U.E. 12.91 12.97 2.3 2
4 Ademuwagun, Adewumi SR Lincoln 12.45 x13.00 2.3
5 Moran, Jacqui FR Lincoln 13.31 x13.05 2.3
6 Spencer, Erika SR Lincoln 12.61 x13.39 2.3
7 Thomas, Tiana FR Lincoln 14.17 x14.06 2.3
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Bailey, Kimberley SR Lincoln 24.01 25.72 -2.8 5
2 White, Lauren JR S.I.U.E. 26.00 25.83 -2.8 3
3 Moran, Jacqui FR Lincoln 27.92 27.94 -2.8 2
4 Ademuwagun, Adewumi SR Lincoln 26.13 x28.16 -2.8
Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Williams, Ja'Ianna JR Lincoln 2:21.27 2:26.01 5
1:10.917 (1:10.917) 2:26.010 (1:15.094)
2 Paslay, Jalea FR S.I.U.E. 2:27.91 2:26.72 3
1:13.743 (1:13.743) 2:26.717 (1:12.974)
3 Goff, Aly FR S.I.U.E. 2:23.19 2:32.68 2
1:13.601 (1:13.601) 2:32.673 (1:19.073)
4 LaPointe, Ashley JR Lindenwood 2:29.66 2:38.74 1
1:15.959 (1:15.959) 2:38.732 (1:22.774)
5 de Jesus Silva, Tatiana SR Lindenwood 2:39.91 2:41.46
1:16.507 (1:16.507) 2:41.457 (1:24.951)
6 Roberts, Eketa FR Lincoln 2:35.60 2:43.55
1:17.286 (1:17.286) 2:43.549 (1:26.264)
7 Eves, Sarah JR Lindenwood 2:46.11 x2:59.76
1:24.482 (1:24.482) 2:59.756 (1:35.274)
-- Burmester, Brittney UN Unattached 2:27.00 X2:27.31
1:13.217 (1:13.217) 2:27.301 (1:14.085)
Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Miller, Haley JR S.I.U.E. 4:45.97 4:44.42 5
57.169 (57.169) 2:12.305 (1:15.136) 3:27.820 (1:15.515)
4:44.411 (1:16.592)
2 Kennedy, Erin SR S.I.U.E. 4:48.32 4:49.38 3
58.100 (58.100) 2:15.698 (1:17.599) 3:31.902 (1:16.204)
4:49.375 (1:17.473)
3 Clarke, Jess JR S.I.U.E. 4:58.88 x5:01.09
57.814 (57.814) 2:16.252 (1:18.439) 3:37.406 (1:21.154)
5:01.086 (1:23.680)
4 Goff, Aly FR S.I.U.E. 4:44.73 x5:02.74
57.461 (57.461) 2:17.572 (1:20.112) 3:41.999 (1:24.427)
5:02.740 (1:20.742)
5 Flores, Elyse SR Lindenwood 5:30.65 5:47.11 2
58.166 (58.166) 2:23.354 (1:25.188) 4:02.558 (1:39.205)
5:47.108 (1:44.550)
-- Burmester, Brittney UN Unattached 4:55.00 X4:55.41
57.642 (57.642) 2:16.740 (1:19.098) 3:36.749 (1:20.009)
4:55.407 (1:18.659)
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Miller, Haley JR S.I.U.E. 10:08.05 10:22.21 5
41.809 (41.809) 2:07.491 (1:25.683) 3:30.534 (1:23.043)
4:53.068 (1:22.535) 6:15.386 (1:22.318) 7:37.695 (1:22.310)
9:00.807 (1:23.112) 10:22.202 (1:21.395)
2 Theisen, Anna-Lena SO Lindenwood 10:41.18 10:34.94 3
41.917 (41.917) 2:07.589 (1:25.672) 3:30.687 (1:23.099)
4:53.380 (1:22.694) 6:17.691 (1:24.311) 7:44.910 (1:27.220)
9:13.216 (1:28.306) 10:34.932 (1:21.717)
3 Burmester, Keri FR S.I.U.E. 10:57.07 10:58.90 2
42.254 (42.254) 2:08.424 (1:26.171) 3:33.737 (1:25.313)
5:00.278 (1:26.541) 6:27.743 (1:27.465) 7:56.607 (1:28.865)
9:28.260 (1:31.654) 10:58.897 (1:30.638)
4 Most, Caitlyn SR Lindenwood 11:48.00 11:51.98 1
42.870 (42.870) 2:13.664 (1:30.794) 3:48.715 (1:35.052)
5:24.757 (1:36.042) 7:01.693 (1:36.937) 8:39.968 (1:38.275)
10:20.040 (1:40.072) 11:51.980 (1:31.940)
5 Brower, Kayli SO Lindenwood 11:35.00 x11:54.38
42.492 (42.492) 2:11.469 (1:28.978) 3:45.797 (1:34.328)
5:22.734 (1:36.938) 7:00.367 (1:37.633) 8:38.953 (1:38.587)
10:19.350 (1:40.398) 11:54.379 (1:35.029)
6 Brisso, Amanda SR Lindenwood 12:22.30 x12:36.60
45.268 (45.268) 2:21.621 (1:36.353) 4:01.502 (1:39.882)
5:43.736 (1:42.235) 7:27.188 (1:43.452) 9:11.855 (1:44.668)
10:55.954 (1:44.100) 12:36.594 (1:40.640)
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Hodge, Erin JR Lindenwood 14.25 14.45 4.4 5
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Clarke, Shanice FR Lincoln 1:02.81 1:01.45 5
1:01.446 (1:01.446)
2 Huesca-Barrales, Regina SO Lindenwood 1:03.36 1:02.68 3
1:02.676 (1:02.676)
3 Bradford, Camry SO Lindenwood 1:07.23 1:11.97 2
1:11.960 (1:11.960)
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lincoln (Mo.) 'A' 46.00 49.57 5
1) Ambersley, Renea SO 2) Brown, Kissi-Ann JR
3) Bailey, Kimberley SR 4) Joseph Hamblet, Sharolyn SO
2 Lindenwood 'A' 48.72 57.44 3
1) de Jesus Silva, Tatiana SR 2) Bradford, Camry SO
3) Smith, Kendra SR 4) Hodge, Erin JR
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tyan, Anna SO Lindenwood 1.70m 1.71m 5-07.25 5
1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.71 1.73
O O O XO XXO O XXX
2 Blackburn, Deborrah JR S.I.U.E. 1.67m 1.60m 5-03.00 3
1.55 1.60 1.63
O XO XXX
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Parker, Amanda SO Lindenwood 3.00m 2.90m 9-06.25 5
2.60 2.75 2.90 3.05
PPP O O XXX
2 Jachino, Hanna SO Lindenwood 2.73m 2.75m 9-00.25 3
2.60 2.75 2.90
XO O XXX
Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Byrd, Nichyria SO S.I.U.E. 6.02m 6.25m 4.4 20-06.25 5
5.99m(2.2) FOUL(1.5) 6.25m(4.4) 6.01m(3.9) 5.96m(3.2) FOUL(4.1)
2 Cauldwell, Diana JR Lincoln 6.19m 6.12m 3.6 20-01.00 3
5.80m(0.8) 5.92m(2.9) 6.12m(3.6) 5.72m(1.3) 5.80m(2.0) 5.86m(3.9)
3 White, Lauren JR S.I.U.E. 5.50m 5.72m 3.0 18-09.25 2
5.40m(1.8) 5.50m(1.3) 5.57m(2.7) 5.37m(2.4) 5.72m(3.0) FOUL(2.9)
4 Smith, Kendra SR Lindenwood 5.76m 5.65m 1.2 18-06.50 1
5.63m(2.8) 5.61m(1.9) 5.40m(2.1) FOUL(1.6) 5.65m(1.2) 5.61m(2.8)
5 Hodge, Erin JR Lindenwood 5.55m 5.34m 2.9 17-06.25
5.10m(3.6) FOUL(2.2) FOUL(4.2) 5.21m(3.5) 5.34m(2.9) 5.29m(2.7)
6 de Jesus Silva, Tatiana SR Lindenwood 5.20m x5.10m 2.9 16-08.75
4.67m(NWI) 4.77m(2.8) 4.73m(2.3) 5.10m(2.9) 5.01m(2.7) 5.03m(2.3)
7 Heinrich, Keersten SO Lindenwood 4.98m x5.00m 2.6 16-05.00
4.92m(2.9) 4.93m(3.4) 4.87m(2.0) 4.94m(2.9) 5.00m(2.6) 4.99m(1.1)
8 Castriota, Sashoy FR Lincoln 4.30m 4.64m 2.7 15-02.75
4.49m(3.5) 4.64m(2.7) 4.50m(3.1) FOUL(1.8) 4.43m(4.3) 4.50m(3.5)
9 Kanengiser, Joy SR Lindenwood 5.14m x4.55m 2.5 14-11.25
4.55m(2.5) FOUL(1.3) FOUL(1.9) FOUL(1.5) FOUL(3.2) FOUL
Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Cauldwell, Diana JR Lincoln 12.85m 12.77m NWI 41-10.75 5
FOUL(3.3) 12.23m(3.4) 12.77m(2.7) 12.69m(3.6) 12.51m(2.5) 12.72m(4.7)
2 Smith, Kendra SR Lindenwood 12.58m 12.63m NWI 41-05.25 3
12.11m(1.9) 12.16m(3.5) 12.52m(4.0) 12.63m(3.1) 12.54m(2.5) 12.55m(2.7)
3 Gibbs, Brittney SO S.I.U.E. 12.72m 12.34m NWI 40-06.00 2
12.09m(3.2) 12.01m(2.9) 12.25m(3.8) 11.85m(3.4) 12.34m(2.1) 12.14m(1.9)
4 Heinrich, Keersten SO Lindenwood 10.96m 10.50m NWI 34-05.50 1
FOUL(2.4) FOUL(1.8) FOUL(2.6) 10.50m(4.2) FOUL(3.3) FOUL(3.3)
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Nolan, Claire JR S.I.U.E. 15.32m 14.83m 48-08.00 5
13.01m 14.83m 14.14m FOUL FOUL FOUL
2 Hinson, Allison JR Lindenwood 13.05m 13.98m 45-10.50 3
12.41m FOUL 13.52m 12.99m 12.85m 13.98m
3 Jakich, Catherine SO S.I.U.E. 13.41m 12.45m 40-10.25 2
FOUL FOUL 11.41m FOUL 11.56m 12.46m
4 Smith, Michaela FR S.I.U.E. 12.38m x11.83m 38-09.75
11.83m 11.70m FOUL FOUL FOUL 11.62m
5 Morgan, Lexanna SO Lincoln 9.49m 8.67m 28-05.50 1
8.67m 8.23m 8.54m PASS PASS 8.67m
Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lauzon, Megan SR S.I.U.E. 49.38m 42.34m 138-11 5
FOUL 42.34m 41.50m 41.43m FOUL FOUL
2 Smith, Michaela FR S.I.U.E. 41.82m 40.37m 132-05 3
39.48m FOUL FOUL 37.83m 40.37m FOUL
3 Virgl, Lizzie JR S.I.U.E. 39.39m x40.21m 131-11
36.51m 39.02m 38.49m 35.89m 40.21m 37.90m
4 Jakich, Catherine SO S.I.U.E. 40.86m x37.74m 123-10
FOUL 37.74m 36.41m 35.26m 34.77m FOUL
5 Montgomery, Emily SO Lindenwood 40.35m 37.14m 121-10 2
FOUL 36.95m 37.14m FOUL 36.63m 34.80m
6 Kyle, Michelle SR Lindenwood 38.72m 36.43m 119-06 1
36.12m 35.47m 35.26m 36.30m 35.08m 36.43m
7 Hinson, Allison JR Lindenwood 34.27m x33.96m 111-05
31.16m FOUL FOUL FOUL 32.11m 33.96m
8 Augustyn, Tess SR Lindenwood 34.93m x33.28m 109-02
32.18m 32.19m FOUL 32.93m FOUL 33.28m
9 Marler, Sarah SO Lindenwood 29.40m x29.28m 96-01
26.61m 27.39m 28.96m 28.91m 27.93m 29.28m
-- Szykowny, Alison UN Unattached 53.00m X46.73m 153-04
44.65m 46.73m FOUL 39.26m FOUL FOUL
-- Blackwell, Lindsey UN Unattached 50.00m X42.10m 138-01
42.10m 42.10m 41.10m FOUL 35.97m FOUL
Women Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Virgl, Lizzie JR S.I.U.E. 53.72m 52.60m 172-07 5
47.57m FOUL FOUL 52.10m 52.60m 50.69m
2 Nolan, Claire JR S.I.U.E. 47.64m 49.36m 161-11 3
49.15m FOUL 47.54m FOUL 49.36m 49.36m
3 Kyle, Michelle SR Lindenwood 51.68m 48.94m 160-07 2
48.94m FOUL 45.35m FOUL 44.73m FOUL
4 Lauzon, Megan SR S.I.U.E. 53.06m x47.77m 156-09
FOUL 46.91m FOUL FOUL 47.77m 45.91m
5 Hinson, Allison JR Lindenwood 36.03m 47.36m 155-04 1
FOUL 45.55m 47.36m FOUL FOUL FOUL
6 Augustyn, Tess SR Lindenwood 45.75m x46.24m 151-08
FOUL 44.39m 45.86m 46.24m FOUL FOUL
7 Cantrell, Kearstin JR Lindenwood 45.67m x43.58m 143-00
41.56m FOUL 42.89m 43.58m FOUL FOUL
8 Montgomery, Emily SO Lindenwood x42.23m 138-06
FOUL FOUL 42.21m 42.14m FOUL 42.23m
9 Pahkala, Marianne SR Lindenwood 38.88m x40.20m 131-11
37.42m 40.20m FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Jakich, Catherine SO S.I.U.E. 37.48m x38.79m 127-03
38.79m 36.17m 38.55m FOUL FOUL FOUL
11 Smith, Michaela FR S.I.U.E. 35.45m x35.80m 117-05
35.80m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
12 Marler, Sarah SO Lindenwood 34.28m x32.43m 106-05
32.43m FOUL 32.33m FOUL FOUL FOUL
-- Szykowny, Alison UN Unattached 56.00m X55.45m 181-11
50.00m 52.57m 55.14m 54.15m 50.44m 55.45m
-- Blackwell, Lindsey UN Unattached 62.00m X53.35m 175-00
53.15m 53.35m FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 White, Lauren JR S.I.U.E. 27.00m 33.18m 108-10 5
27.39m 29.63m 28.23m 31.84m 30.39m 33.18m
2 Pahkala, Marianne SR Lindenwood 25.02m 24.75m 81-02 3
12.11m 21.92m 24.75m 23.11m 22.03m 22.90m
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Rose, Stephen JR Lincoln 10.34 10.36 4.9 5
2 David, Jakiel JR Lincoln 10.50 10.40 4.9 3
3 Smith, Roberto JR Lincoln 10.39 x10.56 4.9
4 Hylton, Oshane FR Lincoln 10.74 x10.63 4.9
5 Khouri, Nicholas SO Lincoln 11.04 x10.97 4.9
-- Harvey, Julian UN Unattached X10.57 4.9
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Royes, Faedian JR Lincoln 21.36 21.68 -2.7 1 5
2 Rose, Stephen JR Lincoln 21.52 21.99 -2.7 1 3
3 David, Jakiel JR Lincoln 21.87 x22.14 -2.7 1
4 Khouri, Nicholas SO Lincoln 21.99 x23.54 -2.7 1
5 Kaluza, Bobby JR S.I.U.E. 23.69 24.29 -0.4 2 2
6 Smith, Roberto JR Lincoln 21.21 x27.12 -2.7 1
-- Harvey, Julian UN Unattached X22.67 -0.4 2
Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Barton, Miguel SR Lincoln 47.10 48.86 5
48.856 (48.856)
2 O'Connor, Matthew JR S.I.U.E. 51.59 51.33 3
51.329 (51.329)
-- Royes, Faedian JR Lincoln 47.03 DNF
Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Doce, Ero SO Lindenwood 1:53.04 1:56.28 5
59.287 (59.287) 1:56.272 (56.986)
2 Robinson, Kevon JR Lincoln 1:52.15 1:57.14 3
58.625 (58.625) 1:57.136 (58.511)
3 O'Connor, Matthew JR S.I.U.E. 1:51.00 1:59.22 2
1:00.332 (1:00.332) 1:59.216 (58.884)
4 Campbell, Kevin FR S.I.U.E. 1:57.39 2:01.11 1
59.497 (59.497) 2:01.101 (1:01.604)
5 Foote, Romario SO Lincoln 2:09.59
1:03.762 (1:03.762) 2:09.586 (1:05.825)
6 Kelso, Adam FR Lindenwood 2:11.90 2:23.24
1:07.049 (1:07.049) 2:23.231 (1:16.182)
Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Es Salmouny, Omar JR Lindenwood 3:55.44 3:54.24 5
48.688 (48.688) 1:51.230 (1:02.542) 2:53.978 (1:02.748)
3:54.240 (1:00.263)
2 Meyer, Keith SR S.I.U.E. 4:11.02 3:59.79 3
48.898 (48.898) 1:51.473 (1:02.576) 2:54.315 (1:02.842)
3:59.783 (1:05.469)
3 Kliem, Clint SR S.I.U.E. 4:04.22 4:05.78 2
48.928 (48.928) 1:52.254 (1:03.326) 2:58.533 (1:06.279)
4:05.778 (1:07.246)
4 Cernik, Colin SR Lindenwood 3:57.47 4:08.27 1
48.751 (48.751) 1:51.008 (1:02.257) 2:55.184 (1:04.177)
4:08.262 (1:13.078)
5 Foote, Romario SO Lincoln 4:27.18
49.147 (49.147) 1:55.687 (1:06.540) 3:10.926 (1:15.239)
4:27.175 (1:16.250)
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Scamihorn, Benjamin JR S.I.U.E. 8:49.08 8:46.54 5
36.100 (36.100) 1:44.147 (1:08.047) 2:55.124 (1:10.978)
4:06.424 (1:11.300) 5:15.502 (1:09.079) 6:25.764 (1:10.262)
7:36.191 (1:10.428) 8:46.533 (1:10.342)
2 Skelly, Landon FR S.I.U.E. 8:50.30 3
35.772 (35.772) 1:44.750 (1:08.979) 2:55.638 (1:10.888)
4:07.222 (1:11.585) 5:18.869 (1:11.648) 6:32.433 (1:13.565)
7:44.682 (1:12.249) 8:50.292 (1:05.611)
3 Crowe, Austin FR Lindenwood 8:46.63 8:53.63 2
36.359 (36.359) 1:44.868 (1:08.509) 2:55.883 (1:11.016)
4:07.483 (1:11.601) 5:19.025 (1:11.542) 6:32.199 (1:13.174)
7:44.654 (1:12.455) 8:53.628 (1:08.975)
4 Woodard, Scott SR S.I.U.E. 8:43.53 x9:01.88
36.020 (36.020) 1:44.502 (1:08.483) 2:55.422 (1:10.920)
4:06.899 (1:11.478) 5:17.841 (1:10.942) 6:31.975 (1:14.134)
7:46.404 (1:14.430) 9:01.879 (1:15.475)
5 Golian, Michael JR Lindenwood 8:57.23 9:03.25 1
36.404 (36.404) 1:43.551 (1:07.147) 2:54.838 (1:11.288)
4:06.677 (1:11.840) 5:19.237 (1:12.561) 6:35.317 (1:16.080)
7:50.590 (1:15.274) 9:03.245 (1:12.655)
6 Woodard, Austin FR S.I.U.E. 9:07.08 x9:04.80
36.663 (36.663) 1:45.110 (1:08.448) 2:56.322 (1:11.212)
4:08.403 (1:12.082) 5:21.829 (1:13.426) 6:37.077 (1:15.248)
7:52.210 (1:15.134) 9:04.793 (1:12.583)
7 Foote, Romario SO Lincoln 11:04.67
37.671 (37.671) 1:54.701 (1:17.031) 3:20.306 (1:25.605)
4:52.355 (1:32.050) 6:22.228 (1:29.874) 7:52.054 (1:29.826)
9:28.366 (1:36.313) 11:04.665 (1:36.300)
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Kaluza, Bobby JR S.I.U.E. 14.91 15.07 5.1 5
2 Oakes, Dalton JR S.I.U.E. 15.42 15.35 5.1 3
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Henry, Alva JR Lincoln 54.48 56.32 5
56.319 (56.319)
2 Oakes, Dalton JR S.I.U.E. 58.00 57.26 3
57.252 (57.252)
3 Drew, Hunter FR Lindenwood 55.40 59.56 2
59.552 (59.552)
4 McKinley, Zach SO Lindenwood 56.36 1:00.34 1
1:00.337 (1:00.337)
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lincoln (Mo.) 'A' 40.45 40.82 5
1) Smith, Roberto JR 2) Rose, Stephen JR
3) Hylton, Oshane FR 4) David, Jakiel JR
2 S.I.U. Edwardsville 'A' 44.06 44.71 3
1) Oakes, Dalton JR 2) Kaluza, Bobby JR
3) Hristov, Mladen SR 4) White, Josh SR
-- Unattached 'A' X42.98
1) Harvey, Julian UN 2) Evans, Ahmad UN
3) Clarke, Josh UN 4) James, Cameron UN
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 S.I.U. Edwardsville 'A' 3:29.91 3:31.44 5
1) Campbell, Kevin FR 2) O'Connor, Matthew JR
3) Kliem, Clint SR 4) Skelly, Landon FR
53.221 (53.221) 1:45.829 (52.608) 2:35.785 (49.956) 3:31.439 (55.654)
2 Lindenwood 'A' 3:19.15 3:38.98 3
1) Doce, Ero SO 2) McKinley, Zach SO
3) Kelso, Adam FR 4) Golian, Michael JR
47.844 (47.844) 1:42.031 (54.188) 2:42.850 (1:00.820)
3:38.975 (56.125)
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Akinyemi, Akintunde JR Lindenwood 2.08m 2.02m 6-07.50 5
1.83 1.88 1.93 1.96 1.99 2.02 2.07
PPP O PPP O O O XXX
2 Templeton, Alexander JR Lincoln 2.03m 1.99m 6-06.25 3
1.83 1.88 1.93 1.96 1.99 2.02
PPP PPP PPP O XXO XXX
3 Webb, Logan FR S.I.U.E. 1.92m 1.83m 6-00.00 2
1.83 1.88
O XXX
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tognozzi, Bryce SO Lindenwood 4.28m 4.30m 14-01.25 5
4.15 4.30 4.45
XXO XO XXX
-- Boland, Xavier JR Lindenwood 5.00m NH
4.15 4.30 4.45 4.60
PPP PPP PPP XXX
Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Edie, Sedeekie SR Lincoln 7.97m 7.58m 2.0 24-10.50 5
FOUL(3.2) 7.42m(2.4) FOUL(4.3) 7.58m(2.0) FOUL FOUL
2 Mlambo, Michael JR Lindenwood 7.47m 7.25m 1.7 23-09.50 3
6.69m(0.1) 6.85m(2.1) 7.10m(3.0) 7.25m(1.7) 6.94m(2.9) FOUL
3 White, Josh SR S.I.U.E. 6.54m 6.58m 2.3 21-07.25 2
6.35m(4.1) 6.53m(1.4) 6.43m(3.1) 6.58m(2.3) 6.51m(2.8) 6.38m(3.2)
Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Hristov, Mladen SR S.I.U.E. 14.85m 14.67m NWI 48-01.75 5
14.46m(3.4) 14.67m(7.5) FOUL(2.1) 14.16m(2.9) 14.55m(1.5) FOUL(1.9)
2 Edie, Sedeekie SR Lincoln 15.63m 14.29m NWI 46-10.75 3
13.92m(3.0) 14.02m(2.4) 14.29m(2.0) 14.28m(3.3)
3 Clerk, Ezekiel SR S.I.U.E. 14.57m 14.20m NWI 46-07.25 2
FOUL(4.7) 14.10m(2.1) FOUL(4.4) 13.94m(3.3) 14.20m(3.9) FOUL(2.0)
4 Webb, Logan FR S.I.U.E. 13.66m x13.90m NWI 45-07.25
FOUL(2.5) 13.71m(3.3) FOUL(3.6) 13.90m(2.1) 13.87m(1.2) FOUL(4.7)
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dutton, Alec JR S.I.U.E. 15.36m 14.88m 48-10.00 5
14.39m 14.34m 14.74m FOUL 14.88m 14.71m
2 Lynch, Austin FR S.I.U.E. 13.25m 14.25m 46-09.00 3
14.00m 13.61m FOUL 13.57m 13.95m 14.25m
3 Green, James FR Lindenwood 11.20m 11.96m 39-03.00 2
11.08m 11.16m 11.96m 11.18m 11.61m 11.68m
-- LaRue, Logan SO Lindenwood 11.64m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Mitchell, Martinus JR S.I.U.E. 52.68m 49.95m 163-10 5
49.37m FOUL 49.95m FOUL 48.15m FOUL
2 Matthews, Nick SO S.I.U.E. 43.60m 46.10m 151-03 3
44.36m FOUL 42.31m FOUL 46.03m 46.10m
3 Dutton, Alec JR S.I.U.E. 47.47m x44.76m 146-10
44.19m 44.76m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Hermann, Ryan SR Lindenwood 46.15m 42.66m 139-11 2
42.66m 39.16m 41.25m 41.53m FOUL 42.32m
5 Lynch, Austin FR S.I.U.E. 44.29m x42.23m 138-06
41.40m FOUL 42.23m FOUL 37.81m 42.19m
6 Barnes, John FR S.I.U.E. x41.63m 136-07
FOUL 41.40m FOUL 41.00m FOUL 41.63m
7 Seagren, Caleb SR S.I.U.E. 42.13m x40.22m 131-11
FOUL FOUL 40.22m FOUL FOUL 36.57m
8 LaRue, Logan SO Lindenwood 34.36m 37.19m 122-00 1
33.59m FOUL 36.62m FOUL 33.46m 37.19m
-- Block, Danny UN Unattached 60.00m XFOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Shon, Kyle UN Unattached 53.00m X51.37m 168-06
FOUL 49.12m FOUL 50.45m 51.37m FOUL
Men Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Matthews, Nick SO S.I.U.E. 58.12m 58.06m 190-06 5
FOUL 56.04m 57.13m FOUL 58.06m FOUL
2 Dutton, Alec JR S.I.U.E. 54.76m 57.20m 187-08 3
49.39m 53.02m 57.20m 55.39m 54.72m 53.82m
3 Hermann, Ryan SR Lindenwood 50.00m 52.73m 173-00 2
51.44m 49.53m 52.73m 48.27m FOUL 47.03m
4 Lynch, Austin FR S.I.U.E. 41.98m x41.14m 135-00
41.14m FOUL 40.94m 41.04m FOUL 38.51m
5 Green, James FR Lindenwood 36.56m 38.80m 127-03 1
35.00m 35.26m 37.74m FOUL 36.70m 38.80m
6 Seagren, Caleb SR S.I.U.E. 35.40m x37.65m 123-06
37.65m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Schiltz, Brendon JR Lindenwood 34.64m x33.73m 110-08
30.98m 31.79m 32.29m 33.73m 33.25m 33.73m
Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Armstrong, Alex SR Lindenwood 55.96m 55.88m 183-04 5
FOUL 51.00m 48.32m 55.88m FOUL 50.78m
2 Dutton, Alec JR S.I.U.E. 47.28m 42.53m 139-06 3
42.53m 41.91m 42.26m 40.12m 40.25m FOUL
3 Lynch, Austin FR S.I.U.E. 37.67m 123-07 2
FOUL 33.33m 33.01m 35.26m 35.01m 37.67m
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) S.I.U. Edwardsville 65 2) Lindenwood 50
3) Lincoln (Mo.) 39
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) S.I.U. Edwardsville 80 2) Lindenwood 46
3) Lincoln (Mo.) 45
|